Abychom vám mohli poskytovat služby sociálních sítí, používáme na tomto webu soubory cookie. Soubory cookie slouží k osobnímu přizpůsobení obsahu, poskytování reklam na míru. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie.

Škole hrozí zánik - k zápisu nikdo nepřišel

Skorošice - Není proto divu, že se tento závažný problém stal jedním z nejdiskutovanějších bodů veřejného zasedání zastupitelstva obce, které (opět bez valného zájmu místních občanů) proběhlo ve středu 9. března. V bodu “různé” toto palčivé téma otevřel starosta obce František Kadlec: “Po dlouhých letech se nám podařilo dostat na nulu. K zápisu do první třídy byly letos jen dvě děti, které však rodiče nechali zapsat do Žulové. Navíc z naší školy budou odcházet čtyři žáci do šesté třídy a stav se opět o něco sníží. Obec se pak dostane do situace, kdy bude doplácet např. 250. 000,- Kč na mzdy pedagogů ve škole, kde budou mít jen 17 žáků. Je to dlouhodobě neúnosná situace, kterou budeme muset řešit.” Součástí malotřídní
Škole hrozí zánik - k zápisu nikdo nepřišel
Skorošice - Není proto divu, že se tento závažný problém stal jedním z nejdiskutovanějších bodů veřejného zasedání zastupitelstva obce, které (opět bez valného zájmu místních občanů) proběhlo ve středu 9. března. V bodu “různé” toto palčivé téma otevřel starosta obce František Kadlec: “Po dlouhých letech se nám podařilo dostat na nulu. K zápisu do první třídy byly letos jen dvě děti, které však rodiče nechali zapsat do Žulové. Navíc z naší školy budou odcházet čtyři žáci do šesté třídy a stav se opět o něco sníží. Obec se pak dostane do situace, kdy bude doplácet např. 250. 000,- Kč na mzdy pedagogů ve škole, kde budou mít jen 17 žáků. Je to dlouhodobě neúnosná situace, kterou budeme muset řešit.” Součástí malotřídní školy ve Skorošicích, kde se v současné době žáci vzdělávají v 1. - 5. třídě, je také mateřská škola, školní družina a školní jídelna. Všechny části školy by mohly být dostatečně zaplněny, pokud by všech 43 dětí, které se v letech 2011 - 2015 v doprovodu rodičů dostavily na obecní úřad k “vítání občánků”, postupně do školky a následně do školy nastoupilo. To se ale v současnosti neděje a místo toho vozí místní občané své ratolesti do škol v okolí. “Přitom je nefér, že kolikrát rodiče ve školce doslova škemrají, abychom jim dítě přijali, protože je ”slabší" a v jiném kolektivu by třeba neobstálo a když už dítko učitelky “vypiplají”, tak jej rodiče šoupnou do první třídy jinam," dokreslil situaci starosta.
Obec, coby zřizovatel školy, se přitom snaží vycházet potřebám rodičů a jejich dětí maximálně vstříc: v Nýznerově byla například extra vybudována autobusová zastávka pro školáky, obec proplácí cestovné dětí do školy, školka je k dispozici zdarma a nízký počet dětí dovoluje učitelkám se jim o to více individuálně věnovat. Co naplat, když z následné diskuze vyplynulo, že ani samotní zastupitelé, kterým by o záchranu školy mělo jít především, nemají v plánu své děti do Skorošic přihlásit. Ale protože naděje umírá poslední (a uzavření školy by byla až ta poslední možnost), rozhodli se zastupitelé vyvolat další jednání s vedením školy, jehož výsledkem by mimo jiné měla být v nejbližší době beseda s místními rodiči. Ti by se totiž především měli vyjádřit, jaké konkrétní představy či benefity by měla zdejší základní škola splňovat, aby zde opět začali své děti přihlašovat.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Vybrané video

Chaos v Kontře pokus

Anketa

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Zakopcem.cz