Abychom vám mohli poskytovat služby sociálních sítí, používáme na tomto webu soubory cookie. Soubory cookie slouží k osobnímu přizpůsobení obsahu, poskytování reklam na míru. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie.

Špičkoví jeseničtí roboti opět jedou do světa

Čím dál více se v poslední době mluví o vzdělávání. O tom, jak je potřeba přizpůsobovat výuku ve školách novým požadavkům. Vedou se dlouhé diskuze o tom, co by měli žáci umět, jaké dovednosti a kompetence by si měli osvojovat, aby byli dobře připraveni pro život v polovině 21. století. Názorů je mnoho, často ale zaznívá shoda na nutnosti dobré spolupráce v týmu. Na schopnosti analyzovat a řešit problémy, nalézat nová řešení a prezentovat je. Na ICT dovednostech, na technických schopnostech. Na základech programování. Pro Česko s jeho vysokou závislostí na zpracovatelském průmyslu asi není nic důležitějšího než nenechat si ujet vlak v tom, co Němci nazývají průmysl 4.0.  V mnoha zemích se zavádí výuka
Špičkoví jeseničtí roboti opět jedou do světa
Čím dál více se v poslední době mluví o vzdělávání. O tom, jak je potřeba přizpůsobovat výuku ve školách novým požadavkům. Vedou se dlouhé diskuze o tom, co by měli žáci umět, jaké dovednosti a kompetence by si měli osvojovat, aby byli dobře připraveni pro život v polovině 21. století. Názorů je mnoho, často ale zaznívá shoda na nutnosti dobré spolupráce v týmu. Na schopnosti analyzovat a řešit problémy, nalézat nová řešení a prezentovat je. Na ICT dovednostech, na technických schopnostech. Na základech programování. Pro Česko s jeho vysokou závislostí na zpracovatelském průmyslu asi není nic důležitějšího než nenechat si ujet vlak v tom, co Němci nazývají průmysl 4.0. 
V mnoha zemích se zavádí výuka programování už pro malé děti na základních školách. Na zahraničních fotografiích ilustrujících současné trendy je často vidět děti, které mají v rukou malé roboty z lega, postavené ze stavebnice LEGO Mindstorms. Ano, přesně ty malé roboty ze stavebnice, se kterou na Gymnáziu Jeseník pracujeme už od roku 2004! Už před 14 lety jsme se rozhodli jít touto cestou, učit algoritmizaci hrou už v primě nižšího gymnázia. V té době se ještě ani zdaleka nemluvilo o průmyslu 4.0 a s roboty neměl téměř nikdo žádné zkušenosti. Ale my jsme mezi našimi žáky nacházeli nadané a zapálené děti, které to bavilo, které stavěly a programovaly a chtěly soutěžit. Proto jsme se už v roce 2006 zúčastnili pilotního ročníku nové celosvětové robotické a vědecké soutěže FIRST LEGO League a hned první ročník jsme v ČR vyhráli. A od té doby, věřte či ne, jsme vyhráli FLL pokaždé. Už podvanácté v řadě. Zřejmě to nebude náhoda :-).
Soutěže FLL se zúčastnilo už několik generací našich studentů, a přestože si každoročně říkáme, že jednou jesenická robotická nadvláda určitě skončí, zatím se tak nestalo. Stále s přehledem porážíme týmy z jiných škol včetně velkých prestižních gymnázií a odvážíme si cenné kovy ve všech disciplínách. I v letošní sezóně se stal v prosinci 2017 vítězem olomoucké části republikového kola FLL náš tým R.U.R.
Náš tým nenechal soupeře na pochybách a vybojoval si postupové místo do mezinárodního Semifinále Southeast FLL pro čtyři země Visegrádu, které se uskuteční v únoru 2018 v polské Lodži.
A o čem vlastně ta soutěž je? O programování a o stavbě robota, řešícího samostatně 2,5 minuty úkoly na hracím stole. O elegantním řešení technických problémů, o použití senzorů, o tvorbě spolehlivého programu. A také o hledání řešení úkolu zadaného v disciplíně Výzkum. O komunikaci s odborníky. O týmové spolupráci, protože v týmu je zapojeno až 10 dětí, z nichž každé má svou specializaci, svůj úkol. O kreativní prezentaci výsledků a také o angličtině, která je soutěžním jazykem v mezinárodních kolech. FLL v sobě zahrnuje všechno, o čem mluví odborníci jako o klíčových požadavcích pro úspěšnou budoucnost.
Jsme jediná škola v ČR, která každoročně připravuje do soutěže 2-3 týmy. Celkem je v této volnočasové aktivitě organizované ve spolupráci s SVČ Duha Jeseník zapojena téměř čtvrtina žáků nižšího gymnázia. Soutěž je náročná a děti i jejich vedoucí přípravě obětují spoustu volného času; podobně jako ve sportu, chcete-li být úspěšní, nesmíte podceňovat trénink. FLL je také sport, sport pro mozek.
Letos jsme měli v republikovém kole FLL na PřF UP v Olomouci dvě želízka v ohni: zkušený tým R.U.R. a tým úplných nováčků z primy, kteří soutěžili pod názvem R.U.R. Rekruti. Starší tým R.U.R. získal první místo ve třech  disciplínách: v Robotgame, v Designu robota i v Týmová spolupráci. Třetí místo obsadil v disciplíně Výzkumný úkol, celkově zvítězil a zajistil si postup do dalšího kola. Obrovským překvapením byl poprvé soutěžící úžasný tým nováčků z primy, který získal dvě třetí místa, a sice v Robotgame a v Týmové spolupráci. Ve velké konkurenci tak vybojovali Rekruti celkové čtvrté místo, což je velkým příslibem do budoucna, vyrůstá nám v nich nová úspěšná generace. Chvíli to dokonce vypadalo, že malí Rekruti postoupí až do finále disciplíny Robotgame a o zlato tedy budou bojovat mezi sebou oba jesenické týmy, ale nakonec Rekruti jen těsně podlehli týmu Kvantových Limetek z Gymnázia Hejčín a zůstali v Robotgame třetí. Přála bych vám slyšet bouřlivé a hrdé skandování „Jeseník, Jeseník, Jeseník“ při vyřazovacích kolech Robotgame.
Tým R.U.R. se tedy v současnosti připravuje do mezinárodního kola, vylepšuje robota a všechno chystá v angličtině. Podaří se mu navázat na úspěchy loňského týmu CO3, který se v minulé sezóně probojoval až do čtvrtého, nejvyššího kola soutěže, a reprezentoval ČR na World Festivalu FLL v americkém St. Louis? Držíme pěsti a přejeme mnoho úspěchů a nezapomenutelných zážitků a zkušeností.
Tým R.U.R. soutěží ve složení J. Drochýtek, A. Bicanová, M. Horáková, H. Kameník, F. Ondruch, J. Pučok, P. Velc, J. Maceček, P. Ostrý, S. Zvířecí, H. Dorničák, J. Vokál.
Tým R.U.R. Rekruti tvoří L. Argirovská, V. Gryga, M. Horký, M. Raif, A. Stojčev, J. Worm. Vedoucím obou týmů je R. Chasák ve spolupráci s F. Wormem a D. Žichovským.
/Zveřejněno v JT č.02 dne 16.1.2018/
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Vybrané video

Chaos v Kontře pokus

Anketa

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Zakopcem.cz