Abychom vám mohli poskytovat služby sociálních sítí, používáme na tomto webu soubory cookie. Soubory cookie slouží k osobnímu přizpůsobení obsahu, poskytování reklam na míru. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie.

Z JESENÍKU AŽ DO ST. LOUIS

Soutěži FLL se již jedenáctým rokem věnují jeseničtí gymnazisté v rámci kroužku SVČ Duha Jeseník. Během let si vybudovali neotřesitelnou pozici na české robotické scéně, kde zatím nenašli přemožitele. Díky svým úspěchům v ČR si jesenické děti každoročně měří síly, znalosti a schopnosti se svými evropskými vrstevníky v mezinárodních kolech. Dvakrát (v letech 2007 a 2011) postoupily naše týmy ze středoevropského finále FLL sedmi zemí až na Otevřený evropský šampionát, ale postup na World Festival FLL ve sbírce úspěchů stále chyběl. Až letos se týmu CO3 podařilo vybojovat postup do St. Louis, kam se ještě žádný český tým nepodíval. Díky velké podpoře firmy Fenix, Olomouckého kraje, města Jeseník a
Z JESENÍKU AŽ DO ST. LOUIS
Soutěži FLL se již jedenáctým rokem věnují jeseničtí gymnazisté v rámci kroužku SVČ Duha Jeseník. Během let si vybudovali neotřesitelnou pozici na české robotické scéně, kde zatím nenašli přemožitele. Díky svým úspěchům v ČR si jesenické děti každoročně měří síly, znalosti a schopnosti se svými evropskými vrstevníky v mezinárodních kolech. Dvakrát (v letech 2007 a 2011) postoupily naše týmy ze středoevropského finále FLL sedmi zemí až na Otevřený evropský šampionát, ale postup na World Festival FLL ve sbírce úspěchů stále chyběl. Až letos se týmu CO3 podařilo vybojovat postup do St. Louis, kam se ještě žádný český tým nepodíval. Díky velké podpoře firmy Fenix, Olomouckého kraje, města Jeseník a řady dalších sponzorů (Elvero, Trymeta, Ondrstroj, Chata Paprsek, Acrosun, EUROHARD, WOOX, Chata U Javoru) a podpory rodičů dětí se podařilo realizovat to, co se zprvu jevilo jako nereálný sen: uskutečnit 8 000 km dlouhou cestu z Jeseníku do St. Louis.
Cesta to byla opravdu dlouhá a plná zážitků, k jejichž podrobnému popisu by bylo potřeba mnoho stran. Amerika je jiný svět a přichystala nám středoevropanům spoustu překvapení. Soutěž samotná však probíhala tak, jak ji důvěrně známe, jen těch soutěžních týmů tam bylo poněkud víc – přesně 108. Týmy z Japonska, Korey, Pákistánu, Indie, Taiwanu, Ukrajiny i Ruska, Izraele či Islandu, z desítek zemí Evropy, Ameriky a Asie soutěžily v klasických FLL disciplínách (Robotgame, Výzkum, Design robota a Týmová práce). I když každý z týmů věnoval své přípravě stovky hodin práce, přece na soutěži panovala uvolněná a přátelská atmosféra. Každý tým má na soutěži stánek, ve kterém prezentuje své výsledky a také svou zemi. Stánky jsou neuvěřitelně pestré a plné nápadů, všichni účastníci se snaží seznámit s co největším počtem jiných týmů, sdílet s nimi své zážitky a zkušenosti. Členové týmů, kouči i další účastníci si vyměňují malé dárky a suvenýry, fotí se, porovnávají roboty a ptají se na výzkumná témata. Během několika dnů potkáte neuvěřitelné množství lidí, které spojuje společný zájem. Měli jsme velkou radost, že náš stánek představující naše letošní výzkumné téma (včely samotářky), Jesenicko i Českou republiku, měl velký úspěch. Současně jsme byli mile překvapeni, že mnoho účastníků mělo ponětí nejen o tom, že Česká republika existuje, ale vědělo i víc – a k rozšíření těchto znalostí jsme se snažili přispět. Všech devět členů našeho týmu ve věku od 12 do 16 let přirozeně vplulo do anglického jazykového prostředí a užívalo si pocit pospolitosti s vrstevníky z celého světa bez komunikačních bariér; byli jsme na ně opravdu pyšní.
A jak jsme v té obrovské konkurenci uspěli? Myslíme si, že dobře, přestože náš tým žádnou cenu nezískal. V každé disciplíně jsou vyhlašovány pouze nejlepší tři týmy a na tyto medailové pozice jsme nepronikli (škoda, moc jsme si přáli získat aspoň jeden krásný pohár z lega). Naše hodnotící listy od jednotlivých porot ale byly velmi pěkné, a tak malý smutek rychle přebily velké zážitky z medailové ceremonie, ve které medaili obdržel každý účastník, a také ze slavnostního ukončení, kterého se zúčastnilo téměř 30 000 lidí.
Někdy doopravdy nemusíte zvítězit, krásné je i to, že jste tam byli. Velké díky všem, kteří nám pomohli, velmi si té obrovské podpory vážíme.
Za tým CO3 soutěžili: Adriana Hauke, Kateřina Šulcová, Veronika Vrtělková, Adam Popelka, Pavel Ostrý, Ondřej Ježek, Filip Ježek, Adam Plšek a Adam Žák. Kouči týmu byli Magda Dostálová a Pavel Ostrý.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Chaos v Kontře pokus

Anketa

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Zakopcem.cz