Závod Míru vyhrál Rakušan Mühlberger, týmům kralovali Norové

Závod Míru letos úplně poprvé postoupil do kategorie Nations Cup, což je vůbec nejvyšší kategorie, jaké může mezi závody pro jezdce do 23 let dosáhnout. To je pro pořadatele samosebou úctyhodná vizitka, zejména když uvážíme, že k postupu do top patra kalendáře Mezinárodní cyklistické federace (UCI) potřeboval závod pouhé dva roky! Závodu míru U23 se v letošním roce zůčastnilo 21 národních týmů, přičemž každý z nich čítal šest jezdců. Z nejužší světově špičky chyběli pouze španělští cyklisté a Australané (kteří původně přijet měli, leč před závodem trpěl tým početnou marodkou), jinak byly přítomny všechny silné týmy plus jezdci z natolik vzdálených destinací jako je Kolumbie či Japonsko. Domáci fanoušci byli také zvědavi, v jakém světle se ukáže český tým, jehož trenér Konečný před závody sliboval, že tým bude bojovat a usilovat minimálně o etapové vítězství.
A už v první etapě mohlo na jeho slova dojít. Ve 122 km dlouhé etapě z Jeseníku do Rýmařova totiž zazářil tuzemský reprezentant Daniel Turek. Tomu se povedlo v záverečné fázi závodu probíhající na pouze mírně zvlněných okruzích okolo Rýmařova rozjet úspěšný únik, jehož tempu stačili pouze tři další jezdci. Mírný náskok si kvartet udržel až do cíle a přestože Turka v poslední zatáčce předjeli vítěžný Brit Gabriel Cullaigh a Slovinec Marko Pavlič, vystoupil zi zaslouženě na pódium jakožto držitel pomyslného etapového bronzu.
Na start druhé etapy se cyklisté postavili do polských Glucholaz. Prostřední, 113 km dlouhá etapa totiž vrcholí dojezdem na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd, který svou náročností prověří i vrchařské specialisty a zároveň nabízí za dobrého počasí fascinující výhled. Přes sprinterské úniky se tentokrát peloton roztrhal až kousek před Ovčárnou. Dvacítka jezdců, mezi nimiž byl i aktuálně nejlepší český reprezentant v kategorii U23 Josef Černý, se nakonec na posledních kilometrech rozdrobila taktéž. Pro vítězství si dojel rakouský reprezentant Gregor Mühlberger následovaný Belgičanem Laurensem de Plusem a Norem Eikinem Skjostadem Lunkem. David Černý nakonec projel cílem jako 13. v pořadí, ostatní čeští reprezentanti včetně Turka ovšem nabrali nezanedbatelnou ztrátu.
Nedělní etapa startovala i končila v Priessnitzových léčebných lázních, byla etapou nejdelší a stala se etapou rozhodující. Za hezkého počasí a silné podpory diváků u trati i na dojezdu ze sebe cyklisté vymáčknuli zbývající síly, aby se poprali o pořadí v celkové, horské, bodované i týmové klasifikaci. Cílovou pásku v lázních nakonec protrhl jako první Belgičan Loic Vliegen před druhým Norem Chrstianem Oddem Eiking a italským závodníkem Giannim Mosconem. Vliegen si tím zajistil naprosto stejný čas jako měl ve výsledku vítěz druhé etapy Mühlberger – 09:58:50! O vítězi závodu tak nakonec rozhodlo až pořadí v jednotlivých etapách, kde si Rakušan přeci jen stál lépe. Vliegen tak sice může cítit mírné zklamání, ale vítěz může být jen jeden. Třetí místo na pódiu si vybojoval právě norský závodník Christian Odd Eiking. Norové ovšem slavili také vítězství v kategorii týmů před Belgčany a Švýcary. Týmová kategorie byla mimochodem z hlediska časů poměrně vyrovnaná – prvních 10 týmů se vměstnalo do časového horizontu 10 minut. Pořadí bodovací soutěže víceméně kopírovalo celkové pořadí, titul "krále hor" si vybojoval Rus Jevgenil Zverkov. Nejlepším českým jezdcem byl Josef Černý na celkovém 11. místě, tým skončil v pořadí národů na dvanáctém místě.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5